Co je potřeba k prodeji vlastního ebooku

Pokud uvažujete nad prodejem vlastního ebooku, měli byste vědět, jaké zákonné podmínky musíte splňovat, abyste mohli prodávat svůj ebook bez obav z právního postihu. Pokud se chystáte prodávat přes internet, vězte že internetový prodej je regulován několika zákony. Jedná se zejména o Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník , Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a Zákon č. 634/1992, o ochraně spotřebitele. Povinnosti stanovené těmito zákony se vztahují nejen na prodej ebooků, nebo jiných digitálních produktů, ale i jiných eshopů a v podstatě každého kdo něco prodává na internetu.

Prodej ebooku a živnostenský list

Mnoho lidí se ptá jestli pro prodej vlastního ebooku potřebuje živnostenské oprávnění. Odpověď je jednoduchá: Ano, potřebuje. Prodej e-booku online je z hlediska zákona „soustavná činnost za účelem dosažení zisku“ a jedná se tedy o podnikání. Pokud chcete psát a následně prodávat své ebooky, je nutné si zřídit živnostenský list na živnostenském úřadě a také registraci na finančním úřadě. Dále musíte vést „Daňovou evidenci“ a každý rok na konci března podat daňové přiznání, spolu s přehledem na Českou správu sociálního zabezpečení a vaši zdravotní pojišťovnu.

Online prodej a obchodní podmínky

Je nutné mít na svých webových stránkách obchodní podmínky pokud prodávám ebooky? Ano, pokud prodáváte jakékoliv zboží, zákon toto vyžaduje. Na internetu můžete najít mnoho vzorových obchodních podmínek ke stažení, které si můžete upravit pro vaše potřeby, můžete si také obchodní podmínky nechat sepsat od právníka, což je ovšem dražší.

Prodej ebooku a daňový doklad

Pokud prodáváte elektronické knihy, digitální produkty nebo jiné zboží online, musíte kupujícímu po uhrazení platby vystavit daňový doklad. Daňový doklad může být i elektronický, např ve formě pdf souboru, který kupujícímu zašlete společně se zakoupeným ebookem. Pokud přijímáte za prodej ebooku platbu prostřednictvím platebních karet nebo Paypal, musíte se také od 1.3.2017 registrovat k EET.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *